Kumpulan Kylätilassa on vuodesta 2000 kokoontunut jokaisen kuukauden toisena maanantaina klo 19 lukupiiri.
Lukupiiri on kaikille lukemisen ystäville avoin keskustelukerho, jossa kulloinkin keskustellaan edellisellä kerralla yhteisesti sovitusta kirjasta. Lukupiirissä on vieraillut kirjailijoita ja suomentajia. Etenkin kumpulalaiset kirjailijat ovat olleet suosittuja vieraita.
Tapanamme on ollut myös veikata Finlandia-palkinnon ja Nobelin kirjallisuuspalkinnon saajia ja ainakin Hotakaisen, Westön ja Orhan Pamukin kohdalla veikkasimme ihan oikein!
Lukupiirin kuukauden kirjasta ilmoitetaan Kylätilan ilmoitustaululla ja näillä sivuilla.
Syksyn 2026 Lukupiirit maanantaisin klo 19.00
Vanhempansa menettäneet Ilmar ja Amanda pelastautuvat nälkäkuolemalta radanrakentajiksi vuonna 1868. Puoli vuosisataa myöhemmin Suomessa on sisällissota, ja samoja raiteita matkaa panssarijunassa vallankumouksen vimmaa täynnä Kuutamo, nälkäradan rakentajan tyttärentytär.
14.12. Tiedot tulossa myöhemmin




